Як Микола Іванович заробив 140000 гривень … - AGROPogruzka

Як Микола Іванович заробив 140000 гривень …

Зовуть мене Микола Іванович, живу в селі і скільки себе пам’ятаю працюю на землі. Почалося все з фермерського господарства у 50га землі та старенького МТЗ. На сьогодні маю досить пристойне господарство: 1500га землі, декілька тракторів, комбайн, власний тік, багато іншої сільгосптехніки. Щоб цього досягти доводиться багато працювати та рахувати кожну копійку. І як справжньому господарю щодня доводиться рішати купу різних питань. Ось і цього разу виникла така проблема.

Основний напрямок діяльності мого господарства – це вирощування зернових, тому кожної осені засіваємо близько 500га озимих. Землю обробляємо і готуємо згідно усіх новітніх технологій, насіння купуємо елітних сортів, але цього замало, щоб отримати гарний врожай зерна. На початку весни молоді сходи треба підкормити мінеральними добривами. Вже давно доведено наукою та і власним  досвідом, що вчасно внесені необхідні  добрива підвищують врожайність зернових   більш, ніж на 75 %, а це суттєва прибавка до бюджету господарства. Ви скажете що мінеральні добрива такі дорогі, але воно того варто. Середня врожайність озимих без внесення добрив складає 24 ц/га, а якщо внести добрива – 42 ц/га. Отриману різницю 18ц/га помножуємо на 500га посівів та отримуємо додатково 900 т зерна. При ціні на фуражну  пшеницю  в 1680грн/т, це виходить  близько 1512000 гривень. Тепер рахуємо витрати: Купуємо добрива. При середній нормі внесення 200кг/га (Селітра Аміачна), треба 100т по ціні 3200 грн/т ( добрива вітчизняного виробництва) витрачаємо 320000грн. Додаємо витрати на доставку добрив 8000грн, заправка та амортизація тракторів і обладнання для внесення – 8000 грн, зарплатня робітників — 5000 грн усього отримуємо   341000 грн. Таким чином різниця між доходом та витратами склала  1171000 гривень, що говорить про високу економічну ефективність використання мінеральних добрив. 

Друге питання як і чим вносити. Декілька років для внесення добрив використовували два навісних розкидача вітчизняного виробництва з об’ємом завантаження 900л. Зацікавила ціна 14000грн за одиницю. Після сплати рахунка отримали розкидачі перевізником, але за наш рахунок. З першого дня використання виникли ось такі проблеми:

— З самого початку не могли виставити норму внесення, табличні данні з інструкції не відповідали фактичним налаштуванням. Відхилення складали до 50кг на 1га, доводилося коректувати норму фактичними вимірюваннями у польових умовах, на що витрачалося дуже багато часу.

— Довго не могли  виставити ширину захвату. При заявлених 20 метрах, більш-менш виставили лише15м, що привело до збільшення кількості проходів, а це додаткові витрати часу, палива та заробітної плати.

— Під час внесення добрив за трактором стояв білий туман, що утворювався в наслідок руйнування гранул зворушувачами та розподільчими дисками, що обертаються зі швидкістю 1000об/хв.

— Ще одну проблему побачили на весні, коли у період інтенсивного росту стало помітно як нерівномірно внесені добрива. По усьому полю видно полоси де потрапили добрива,  а куди ні.

— І на завершення, це не надійні механічні вузли самого розкидача. Корпус редуктора складається із двох половинок, а для змащування використовується солідол.  Враховуючи великі оберти при яких працює редуктор (1000 об/хв.), підшипники та шестерні потребують постійного змащування, а солідол або залипає на стінках, або при нагріванні стікає у щілини корпуса, що приводило до регулярних поломок.

Так як я непоганий господар і завжди аналізую ефективність використання техніки якою користуюсь, я виконав деякі економічні   розрахунки:

— Якщо розкидач вносить хоча б на 20кг добрив більше від  норми, то на площі у 500га  набігає ще на 10 т добрив більше від запланованої необхідної кількості. А це виходить чимала сума: 10т помножити на 3200 грн/т і отримуємо 32000 гривень додаткових витрат.

— Ширина внесення за один прохід зменшилась на 5м ( планувалося 20м а фактично 15м),  Збільшилась кількість проходів трактора, відповідно витрати на зарплату та паливо виросли на 25% від запланованої суми  21000 грн. При цьому додаткові витрати склали 5250 гривень

— Якщо в небо, у вигляді пилу, улетить лише 5% добрива, враховуючи площі внесення, набігає чимала сума збитку: Від 100т це 5т та по 3200грн/т отримуємо збиток у 16000 гривень.

— При нерівномірному внесенні втрати врожаю можуть скласти від 1% до 10%, навіть якщо не отримати хоча б 1% врожаю, то втрати складуть 15120 гривень.

— На придбання та заміну двох редукторів було витрачено  2900 гривень.

Таким чином, при використанні неякісних розкидачів, моє господарство зазнало витрат та не отримало доход на загальну суму 71270 гривень.

Завдяки виконаним розрахункам я прийшов до висновку, що треба міняти розкидачі.

     Коли я відвідував сільськогосподарську виставку у Києві зустрів своїх давніх знайомих, виробниче підприємство ТОВ «Оріхівсільмаш» (фото №1). Свого часу у них я придбав зернозавантажувач ЗЗП-80. Машина проста, надійна і повністю задовольняє мене як по технічним характеристикам, так і по ефективності використання. Серед виставленої техніки на стенді ТОВ «Оріхівсільмаш» мене дуже зацікавив навісний розкидач мінеральних добрив РМД-1000 «Урожай» (фото №2),а саме його технічні характеристики, які розповів представник заводу.

Для виробництва рами та несучих конструкцій використовується товстостінна профільна труба, а бункер виготовлено із листа збільшеної товщини. Міцність конструкції доведена не тільки розрахунками, а і протестована на практиці у польових умовах із завантаженням у 1500 кг. Тарілки, лопатки та дозуючий механізм виготовлено із нержавіючої сталі, що спрощує обслуговування та подовжує строк служби агрегату. Ширина захвату  змінюється від 18 до 24 м залежно від агротехнологічних потреб. Норма внесення регулюється від 40 до 1750 кг/га, при мінімальній кількості налаштувань за допомогою одного важеля. Працює розкидач від валу відбору потужності трактора з частотою обертання 540об/хв., при цьому розподільчі диски обертаються зі швидкістю 720 об/хв., а шнекові мішалки з незалежним приводом – 280 об/хв.. Завдяки прорахованим оборотам та геометрії розподільчих дисків та лопаток, гранули добрива цілими і не ушкодженими лягають по всій площині внесення. (Схема розподілу). Після двох сезонів експлуатації розкидач працює на відмінно. Норма внесення відповідає табличним налаштуванням, рівномірність висока (фото №3), гранули не подрібнюються, механічні частини працюють безвідмовно. В тому році довелося виручати сусіда, давав розкидача в оренду. Його дорогий розкидач закордонного виробництва, підвів у саму відповідальну мить. Через  поломку шестерні редуктора, довелося чекати запчастину більше місяця.

  Не пройшло і трьох днів, а розкидач вже був у господарстві. Привезли, підєднали до трактора та зробили контрольне внесення добрив. Всі заявлені показники відповідали нормі .

Вертаючись до економічних розрахунків, стало зрозуміло, що завдяки використанню розкидача мінеральних добрив РМД-1000 «Урожай» виробництва ТОВ «Оріхівсільмаш» я заощадив по мінімальним розрахункам більше 140000 гривень. Тому у цьому році за 62000 гривень, я придбав вже причіпний розкидач РМД-3000 «Урожай».  Дивлячись на мене сусід також замовив два розкидача РМД-1000 «Урожай».

Бажаю всім  своєчасно рахувати свої гроші, робити висновки та приймати вірні рішення.

ТОВ «Оріхівсільмаш»

70501, Запорізька обл.,

м. Оріхів,вул. Привокзальна, 2-ж

e-mail: [email protected]

www.agropogruzka.com.ua

Тел. моб.: (099) 030-60-40, (096) 428-56-95

Тел./факс: (06141) 4-56-69